Zimna kawa i zimny prysznic – jak wyegzekwować kontakty

Dominika Mróz-Krysta        04 stycznia 2018        Komentarze (0)

Drogi Tato! Zapewne doskonale znasz powiedzenie: „Jaką kawę pije rodzic? Zimną.” – a jeśli masz dzieci pod opieką na stałe lub na kontaktach, to z pewnością świetnie je rozumiesz. Dlatego, jakoś tak niezręcznie było mi ostatnio zapraszać Cię na zimną kawę, dlatego wybacz moje milczenie. Teraz nadrobimy nasze spotkania. 😉

Drogi Tato! Przeszedłeś już taką długą drogę. Ustalenie kontaktów, a następnie ich wykonanie: poprzez zagrożenie matce zapłatą, a kolejno: poprzez nakazanie zapłaty. Co teraz zrobić, by odzyskać należne sumy, a ponadto zmusić matkę dziecka do respektowania kontaktów?

Postanowienie w przedmiocie egzekucji kontaktów poprzez nakazanie zapłaty osobie obowiązanej do wydania dziecka na kontakt jest wykonalne bez nadawania klauzuli wykonalności. Oznacza to, że po otrzymaniu odpisu postanowienia z informacją, że jest wykonalne, nie trzeba podejmować dodatkowych kroków, by uruchomić postępowanie u komornika.

Komornik ściągnie od matki sumy należne według postanowienia; w postępowaniu egzekucyjnym przysługują Ci wszystkie prawa wierzyciela.

Niestety tak się czasem zdarza przy dużych konfliktach w rodzinie na tle kontaktów z dzieckiem, że dopiero postępowanie komornicze motywuje matkę do realizowania kontaktów i zapłaty należnych sum. To taki – nomen omen – zimny – prysznic.

Pozdrawiam! 😉

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelarie Radców Prawnych Dominika Mróz-Krysta Andrzej Krysta Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelarie Radców Prawnych Dominika Mróz-Krysta Andrzej Krysta z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem dominika.mroz@mrozkrysta.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis: