Tata to nie bankomat

Dominika Mróz-Krysta        09 września 2014        Komentarze (1)

Drogi Tato! Oprócz praw, masz również obowiązki względem Twojego dziecka, także finansowe. Absolutnie to nie oznacza, że Twoja rola sprowadza się wyłącznie do pieniędzy oraz, że musisz podporządkowywać się każdym żądaniom. Tato, obowiązek alimentacyjny względem dziecka, możesz realizować na następujące sposoby:

– jeśli jesteś równocześnie mężem matki- mówiąc prosto: poprzez wkład w domowy budżet (a mówiąc kodeksowo: poprzez przyczynianie się do zaspokajania potrzeb rodziny);

– jeśli z matką dziecka nie jesteście małżeństwem, a dziecko mieszka z Tobą: zarówno poprzez wkład finansowy, jak i poprzez osobiste starania o wychowanie dziecka;

– jeśli z matką dziecka nie jesteście małżeństwem, albo rozstaliście się, a dziecko nie mieszka z Tobą: poprzez zapłatę konkretnej kwoty na rzecz dziecka (jeśli nie ma porozumienia z matką, kwotę tę ustala sąd).

Tato, rozmiar obowiązku alimentacyjnego zależy od usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz od Twoich możliwości finansowych.  Nie może to być kwota „wzięta z sufitu”.

Na możliwości zarobkowe składają się nie tylko dochody, ale również wydatki, zobowiązania, czy ograniczenia związane ze stanem zdrowia. Jeżeli masz trudną sytuację, a toczy się postępowanie związane z ustaleniem alimentów (rozwód, albo osobna sprawa) przedstaw to w sądzie. Jeżeli kwota ta jest już ustalona, a Twoja sytuacja się pogorszyła, możesz żądać obniżenia alimentów.  Taka obrona, czy takie żądanie nie są żadną ujmą, przepisy dają tu określone możliwości. Tata to nie jest przecież bankomat.

 

 

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Przemysław Styczeń 8, 2017 o 09:37

„usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz od Twoich możliwości finansowych. Nie może to być kwota „wzięta z sufitu”.”
ha ha ha ha
Alimenty nałożono na mnie bez sprawy, bez sprawdzenia jakie moja firma ma aktualnie osiągi. żona żądała 4000 to są bez wiedzy ile zarabiam zabezpieczył jej kwotę 600 zł. Nikogo nie interesowało czy ja mam za co żyć. Ona jest najważniejsza. Powiem jedno nie ma sprawiedliwości…

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelarie Radców Prawnych Dominika Mróz-Krysta Andrzej Krysta Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelarie Radców Prawnych Dominika Mróz-Krysta Andrzej Krysta z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem dominika.mroz@mrozkrysta.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: