„Muszę już iść, na rozkaz zostawić Cię”

Dominika Mróz-Krysta        18 listopada 2014        2 komentarze

Drogi Tato! Ciągle w rytmie słynnej piosenki, zrobiłeś krok dalej i uregulowałeś kontakty z dzieckiem. I co teraz, jak to ma wszystko funkcjonować?

Tato, zostało ściśle określone kiedy i jak masz odbywać swoje widzenia z dzieckiem. Masz w związku z tym określone prawa i obowiązki. Możesz spędzać z dzieckiem czas przewidziany w postanowieniu/ugodzie. To jest Wasz czas i tym się swobodnie nie dysponuje. Jeżeli jest Ci to utrudniane lub uniemożliwiane, możesz wystąpić, by sąd  zagroził matce zapłatą określonej sumy na wypadek naruszenia jej obowiązków „wydania” Ci dziecka.

Pamiętaj jednak, Tato,  o następujących sprawach, by nie narazić się na jakiekolwiek zarzuty i konsekwencje:

 – jeżeli masz przyjść po dziecko o oznaczonej godzinie, przychodź przestrzegając tych dat i godzin;

 – jeżeli kontakt się kończy w danej dacie o danej godzinie i dziecko ma przejść pod opiekę matki, nie przedłużaj, trzymaj się harmonogramu. Wiem, że trudno rozstać się z dzieckiem, że to jest tak, jakbyś musiał „zostawić dziecko na rozkaz”. Trochę tak, ale orzeczenie to orzeczenia/ugoda to ugoda, więc przestrzegaj godzin. Twoje relacje z byłą żoną/partnerką jeszcze są zbyt napięte, niech te kontakty idą na razie „z automatu”;

– gdy orzeczenie/ugoda regulują jakieś Twoje obowiązki informacyjne, na przykład masz dać znać byłej żonie/partnerce, czy przyjedziesz na kontakt, nie zapominaj o tym i dawaj znać.

Drogi Tato, nie myśl o złych rzeczach i ciesz się swoim czasem z ukochanym dzieckiem!

Piosenka:

Na Falochronie

Autor tekstu: Paweł Kukiz
Kompozytor: Edmund Stasiak
Rok powstania: 1992
Wykonanie oryginalne: Emigranci
Covery: Verba, Stachursky
Płyty: Rosja i Ameryka

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Agnieszka Swaczyna Listopad 18, 2014 o 22:28

To ja jeszcze dodam, że rolą rodzica jest, żeby dziecko rozstawało się z rodzicem spokojnie. Nie ma potrzeby potęgować stresu dziecka. Im bardziej naturalne będzie pożegnanie, tym szczęśliwsze będzie dziecko i z utęsknieniem będzie oczekiwało następnego spotkania.

Odpowiedz

Dominika Mróz-Krysta Listopad 19, 2014 o 12:22

Tak, to prawda, zgadza się! W różnych publikacjach dla rodziców można spotkać takie porady, żeby pożegnanie było właśnie krótkie, ale też żeby dziecku podać kiedy następne spotkanie. I wyobraźmy sobie teraz, co czuje dziecko, gdy słyszy od ojca kiedy się zobaczą na raz następny, ojciec podaje termin ustalony w orzeczeniu/ugodzie, a następnie do tego kontaktu nie dochodzi „bo nie”? No cóż…:(

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelarie Radców Prawnych Dominika Mróz-Krysta Andrzej Krysta Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelarie Radców Prawnych Dominika Mróz-Krysta Andrzej Krysta z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem dominika.mroz@mrozkrysta.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: