Jak to, znowu mam pod górkę?

Dominika Mróz-Krysta        13 maja 2015        Komentarze (0)

Drogi Tato! Jesteś zadowolony i usatysfakcjonowany, bo wywalczyłeś w sądzie opiekę nad dziećmi. Z radością podjąłeś się tego zadania. Czar jednak prysł, gdy okazało się, że „znowu się musisz użerać i denerwować”, bo matka nie oddaje dzieci po kontaktach. Co możesz zrobić?

Tato, pamiętasz, jak „użerałeś się” o swoje kontakty z dziećmi?  Sąd dał Ci wtedy ochronę i uzyskałeś sankcje finansowe na swoją rzecz (wiem, że nie masz ochoty do tego wracać, ale sobie na chwilę przypomnij, bo to jest ważne). Teraz możesz znowu ich żądać! Przepisy dają Ci możliwość ubiegania się o sankcje finansowe, jeżeli matka nie oddaje dzieci po kontaktach.

Powrót dzieci do domu na czas jest bardzo ważny dla nich samych. Muszą się wyspać, przygotować na drugi dzień do szkoły, wyszykować. Te pory powrotów to nie są „jakieś fanaberie”, co nie mają odzwierciedlenia w życiu. Dlatego – dla samych dzieci – czasem konieczne jest, żeby tego drugiego rodzica zdyscyplinować, by stosował się do harmonogramu. Nie mówimy tu o sytuacji, gdy rodzice sami uzgodnią, żeby dzieci zostały na kontaktach dłużej. Mówimy o sytuacji, gdy ktoś permanentnie nie przestrzega godzin wbrew ustaleniom.

Konieczne jest, żeby regulacja kontaktów i obowiązków drugiego rodzica była precyzyjna, a zwłaszcza kto przyprowadza/odbiera dziecko, kiedy i gdzie, kiedy kontakty się skończą – to się musi nadawać do egzekucji.

Istotne jest również, by kontakty były uregulowane w odpowiedniej formie:

– w postanowieniu Sądu;

– w ugodzie sądowej między rodzicami;

– w ugodzie rodziców zawartej przed mediatorem a zatwierdzonej przez Sąd.

Drogi Tato! Pamiętasz, jak radziłam przestrzegać godzin oddania dzieci, mimo, że to jest takie trochę „na rozkaz”? Teraz jest to samo, tylko z odwrotnej strony.

Życzę Wam, by wasze dzieci cieszyły się obojgiem rodziców i serdecznie Was pozdrawiam!

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelarie Radców Prawnych Dominika Mróz-Krysta Andrzej Krysta Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelarie Radców Prawnych Dominika Mróz-Krysta Andrzej Krysta z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem dominika.mroz@mrozkrysta.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: