– Dziecko, Kocham Cię. Tata. – Ja Ciebie teeeż!

Dominika Mróz-Krysta        30 września 2014        Komentarze (0)

Drogi Tato! Niezależnie od trudnej sytuacji, jaka ma miejsce po Waszym rozstaniu, dziecko ma prawo do budowania więzi z obojgiem rodziców. Przestałeś być mężem/narzeczonym/partnerem, ale nigdy nie przestałeś i nie przestaniesz być ojcem.  Jeżeli więc matka dziecka separuje Cię od niego i nie liczy się z Twoim zdaniem na temat jego wychowania, nie tylko możesz, ale wręcz powinieneś odpowiednio zareagować.

Tato, postępowania sądowe dotyczące dziecka, a mające na celu przywrócenie Twojego należnego Ci miejsca w jego życiu mogą być różne: mogą dotyczyć władzy rodzicielskiej, kontaktów, albo jednego i drugiego łącznie. We wszystkich tych sprawach masz prawo wykazać swoją więź z dzieckiem. Jednym ze środków dowodowych, które ten fakt poświadczają jest opinia psychologiczna Rodzinnego Ośrodka Diagnostyczno – Konsultacyjnego.

Jak wygląda takie badanie psychologiczne, które poprzedza wydanie opinii? Przysłowiowe „RODKI” obrosły różnymi legendami, dlatego warto się z tym tematem oswoić.  Tato, nic się nie martw, pójdzie dobrze. Zostaniecie zaproszeni na badanie całą rodziną: Ty, matka i dziecko (dzieci). Psychologowie będą rozmawiali z każdym z rodziców osobno, bez obecności drugiego z nich, na temat sytuacji rodzinnej. Jest to dobra okazja, by wypowiedzieć wszystkie swoje wątpliwości i zastrzeżenia. Osoby badające pytają często o tło i kontekst: dlaczego doszło do rozpadu związku/małżeństwa, jak rozwijało się dziecko do tej pory, czy sprawiało jakieś kłopoty, itp. Inna część badania będzie polegała na zabawie rodziców (lub jednego z nich) z dzieckiem. Psychologowie będą obserwowali, jak się dziecko zachowuje w relacji z każdym z rodziców. Czasami też dochodzi do rozmowy osoby badającej z dzieckiem, ale nie zawsze się to udaje. Niejednokrotnie też wypełnia się pisemne testy, składające się z pytań otwartych lub zamkniętych.

Zgromadzony materiał służy opinii na temat postaw rodzicielskich każdego z rodziców oraz na temat sytuacji dziecka. Psychologowie niejednokrotnie doradzają w takiej opinii, co byłoby dobrze zrobić, by wyeliminować nieprawidłowości. Decyzja należy jednak do sądu.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelarie Radców Prawnych Dominika Mróz-Krysta Andrzej Krysta Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelarie Radców Prawnych Dominika Mróz-Krysta Andrzej Krysta z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem dominika.mroz@mrozkrysta.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: