Co zawiera wyrok w sprawie o alimenty

Dominika Mróz-Krysta        08 sierpnia 2016        Komentarze (0)

Drogi Tato! Kontynuując nasze rozważania na temat obowiązku alimentacyjnego, dziś porozmawiamy sobie o tym, co zawiera (powinno zawierać) rozstrzygnięcie dotyczące tego obowiązku. Prawdę mówiąc – jego treść jest dużo bogatsza niż samo tylko ustalenie miesięcznej kwoty do wpłaty.

W jakiego rodzaju sprawach Sąd orzeka o alimentach? Spectrum spraw alimentacyjnych jest dość szerokie, a ich przedmiot może wystąpić w różnych konfiguracjach (przykładowo: sprawa niekoniecznie musi dotyczyć samego ustalenia wysokości rat alimentacyjnych, ale np. stwierdzenia wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego, a wysokość rat można ustalać nie tylko w sprawie o samo zasądzenie alimentów, jako takie, ale również w sprawach o ich podwyższenie, czy obniżenie). Dziś będziemy mówili o jego najbardziej klasycznej wersji.

Warto wiedzieć, w jakiego rodzaju sprawach Sąd orzeka o alimentach. Może to być samoistna sprawa, związana z zakresem obowiązku alimentacyjnego (na skutek „zwykłego” pozwu o alimenty, albo np. pozwu o zmianę wyroku rozwodowego w zakresie alimentów), ale nie tylko. Sąd również orzeka, i to obowiązkowo, o alimentach w wyroku rozwodowym albo orzekającym separację. Może też – choć są sytuacje, kiedy się tego nie robi – orzec o obowiązku alimentacyjnym ustalającym pochodzenie dziecka.

Rozstrzygnięcie o obowiązku alimentacyjnym powinno zawierać:

  1. Ustalenie, które z rodziców – czy jedno z nich, czy oboje – jest obciążone kosztami utrzymania i wychowania dzieci;
  2. Ustalenie, który rodzic płaci ratę miesięczną, w jakiej wysokości, w jakiej formie i w jakim terminie oraz zastrzeżenie o odsetkach na wypadek opóźnienia w płatności;
  3. Zobowiązanie drugiego rodzica do czynienia osobistych starań o utrzymanie i wychowanie dzieci.

Drogi Tato, alimenty to temat rzeka – będziemy sobie sukcesywnie wracali do niego.

Tymczasem pozdrawiam i życzę miłego dnia!

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelarie Radców Prawnych Dominika Mróz-Krysta Andrzej Krysta Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelarie Radców Prawnych Dominika Mróz-Krysta Andrzej Krysta z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem dominika.mroz@mrozkrysta.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: