„…Co powie Tata…”

Dominika Mróz-Krysta        21 grudnia 2014        Komentarze (0)

Drogi Tato! Witam po przerwie, znowu w klimatach muzycznych! Pewnie tytułową piosenkę pamiętasz jeszcze z dzieciństwa 😉

Rzeczywistość niestety, nie zawsze jest tak kolorowa, jak piosenki i okres dzieciństwa. Była żona/partnerka decyduje o tym w co dziecko się ubiera, co je – to jest jeszcze dla Ciebie zrozumiałe. Skoro matka mieszka z dzieckiem, to logiczne, że dba o ubiór i wyżywienie dziecka. Ale oprócz tego, matka decyduje o takich sprawach jak edukacja, leczenie, czy zajęcia dodatkowe dziecka, nie licząc się z Twoim zdaniem.

Wkurza Cię to? I słusznie, bo tak nie powinno i nie może być.

Drogi Tato, jeżeli masz:

a) pełną władzę rodzicielską (co ma miejsce w sytuacjach, gdy przykładowo: zawarliście porozumienie w trakcie rozwodu czy separacji, żyjecie osobno i nie było żadnej sprawy sądowej, zawarliście porozumienie już po rozwodzie, albo nie byliście małżeństwem, a sąd rodzinny to porozumienie zaakceptował, czy też w wyroku ustalającym ojcostwo sąd nie orzekał  o władzy rodzicielskiej);

b) prawo do współdecydowania w istotnych sprawach dziecka (jeżeli wykonywanie władzy rodzicielskiej została powierzona matce, a Ty zachowujesz prawo do współdecydowania w sprawach najważniejszych) –

 – możesz zabrać głos w tak istotnych, życiowych sprawach dziecka, czy co do jego przyszłości, a matka ma obowiązek liczyć się z Twoim zdaniem. Do najważniejszych spraw dziecka należą przykładowo: sposób leczenia, w tym zabiegi operacyjne, wybór przedszkola, szkoły, zawodu, wyjazd na stałe z dzieckiem za granicę, itp., dużo jednak zależy, jak konkretnie brzmi obowiązujące między Wami orzeczenie). Jeżeli się nie dogadujecie  i nie ma porozumienia, o najważniejszej sprawie, która jest sporna, rozstrzyga sąd.

To działa w dwie strony: jak dziecko mieszka z Tobą i albo macie oboje pełną władzę rodzicielską, albo masz powierzone wykonywanie władzy rodzicielskiej – masz obowiązek liczyć się ze zdaniem matki na istotne sprawy dzieci, a decyzje strategiczne podejmujecie wspólnie. Tak, czy inaczej (mimo, że to może nie jest najmilsza perspektywa) – dyskusja jest nieunikniona.

Tato, nie odpuszczaj, interesuj się tymi ważnymi sprawami dzieci, dopytuj, próbuj dyskutować i podejmować dialog. Jest bowiem bardzo ważne „co powie Tata”!

 

Piosenka:

Co powie Tata

 

Autor tekstu: A. Dąbrowski

Kompozytor: Jarosław Kukulski

Rok powstania:1986

Wykonanie oryginalne: Natalia Kukulska

Covery: Dominika Ciejka

Płyty:

Natalia (LP, 1986), Anna i Natalia (LP, 1986), Natalia (CD, 2002)

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelarie Radców Prawnych Dominika Mróz-Krysta Andrzej Krysta Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelarie Radców Prawnych Dominika Mróz-Krysta Andrzej Krysta z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem dominika.mroz@mrozkrysta.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: