Aktywny Tata to bezpieczeństwo Dziecka

Dominika Mróz-Krysta        22 grudnia 2014        Komentarze (0)

Drogi Tato! Wybacz, że tak długo  nie pisałam – kilku ojców takich jak Ty potrzebowało pilnie mojej pomocy.

Dziś chcę się podzielić taka refleksją.

Jakiś czas temu, mieliśmy  okazję śledzić w mediach wstrząsającą historię małego chłopca, ofiary znęcania przez matkę i jej partnera. Znęcanie w końcu doprowadziło do śmierci dziecka. Widzieliśmy i słyszeliśmy, jak wypowiadał się zrozpaczony i wstrząśnięty ojciec chłopca. Media podawały różne informacje, m. in., że ojciec rozstał się z matką swojego syna, gdy ten był jeszcze niemowlęciem.

Media różne rzeczy podają i nie można im bezkrytycznie wierzyć, także nie wiemy, jaka była tam sytuacja rodzinna. Tym niemniej, pojawiają się pewne pytania. Czy ojciec po opuszczeniu wspólnego miejsca zamieszkania, gdzie mieszkał z partnerką i synem interesował się dzieckiem? Czy zabiegał o kontakty z nim? Czy doznał jakichś przeszkód w kontaktach z synem? Jeśli tak, to czy zrobił coś w kierunku, by kontakty te ustalić i wyegzekwować, a jeśli tak to co? Jeśli nie, to jaki był tego powód? Czy ojciec starał się, by utrzymywać kontakty z synem w sposób pośredni? Czy wykazywał inicjatywę, zainteresowanie najważniejszymi sprawami syna: jego zdrowiem, edukacją, wychowaniem? Jeśli tak i jeśli miał okazję widywać się z synem, to czy zauważył coś niepokojącego? Jeśli tak, to konkretnego zrobił, jak starał się temu przeciwdziałać?

Drogi Tato! Po rozstaniu z matką dziecka nie przestajesz być ojcem. Ma to wielowymiarowe konsekwencje. Dlaczego tyle piszę o kontaktach z dzieckiem, o ich ustaleniu i egzekwowaniu? Dlaczego piszę o tym, że masz prawo wyrazić swoje zdanie w najważniejszych sprawach? Bo to są nie tylko bardzo ważne elementy Twojego uczestnictwa w życiu dziecka. To nie tylko środki do budowania Waszych więzi. To są również swoiste formy dbałości o bezpieczeństwa dziecka! Realizując kontakty z dzieckiem we wszystkich formach (wizyty, środki porozumiewania na odległość), aktywnie zabiegając o nie, a w razie potrzeby egzekwując je, interesując się dzieckiem i jego sprawami – zyskujesz wgląd w sytuację opiekuńczo – wychowawczą dziecka. Oczywiście nie taki, jaki miałbyś, gdybyście nadal byli wszyscy razem, ale zawsze. Pewnie powiesz: „no dobra, a co jak matka nic mi nie mówi, to skąd mam wiedzieć, co z dzieckiem?” Nawet w takiej sytuacji nie poddawaj się. Szukaj informacji w instytucjach, z którymi dziecko ma styczność, czy u osób trzecich – w zależności od konkretnej sytuacji. Nie ustawaj.

Jeżeli zauważysz coś niepokojącego, co zwróci Twoją uwagę i wyczujesz, że dzieje się coś niedobrego, reaguj! W zależności od konkretnej sytuacji – czasami wystarczy rozmowa z matką, wspólne pochylenie się nad problemem i poszukanie rozwiązania. A czasami, w sytuacjach skrajnych, konieczne będzie poinformowanie Policji, czy innych służb (opieki społecznej, kuratora sądowego, itp.).  W każdym razie, tak czy inaczej, Tato, nie możesz sobie pozwoli na bierność. Nie zrażaj się, gdy ktoś zarzuci Ci jakieś „natręctwo”. Aktywny Tata to bezpieczeństwo Dziecka!

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelarie Radców Prawnych Dominika Mróz-Krysta Andrzej Krysta Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelarie Radców Prawnych Dominika Mróz-Krysta Andrzej Krysta z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem dominika.mroz@mrozkrysta.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: